AKTUALITY

RekonstrukceImage

Vážení klienti.

Rádi bychom Vám nabídli vyšší kvalitu, komfort a větší soukromí při ošetřování Vašich mazlíčků. K tomu potřebujeme provést rekonstrukci budovy, v níž se klinika nachází. Tímto se Vám omlouváme za dočasný diskomfort týkající se zejména parkování a hluku při návštěvě našeho pracoviště. Věřte, že to děláme hlavně pro Vás a Vaše mazlíčky.

 

Silvestr a mazlíčci - do nového roku ve zdraví a spokojenosti

Advent je tady a Silvestr cobydup taky. Vzhledem k množícím se dotazům Vám shrneme možnosti, které můžete pro svého psího a kočičího kamaráda udělat, abyste spolu Silvestrovské oslavy ve zdraví a spokojenosti přežili!

Nejlepší pro Vašeho miláčka je, pokud můžete odjet někam, kde Silvestrovské oslavy probíhají v poklidu a pes/kočka nejsou tím pádem vystaveni stresu. Samozřejmě chápeme, že to není vždy možné.

Nabízíme Vám tedy veterinární přípravky, které zklidňují Vašeho psa/kočku při těchto stesových situacích:

  • Sileo gel je přípravkem, který zmírňuje akutní úzkost a strach spojený s hlukem. Jeho výhodou je rychlý nástup – tím pádem možnost podání až přímo na Silvestra.
  • Alavis Calming je čistě přírodní přípravek ve formě tablet. Z osobních zkušeností Vám doporučujeme podávání týden až čtrnáct dní před samotným Silvestrem. Přípravek Alavis Calming je k zakoupení na našem e-shopu.
  • Adaptil obojek, sprej, difúzer pro psy. Feromon uvolňovaný z produktů ADAPTIL je identický s psím uklidňujícím feromonem - Dog Appeasing Pheromone (D.A.P.), který vylučuje fena několik dnů po porodu, aby uklidnila štěňata. Také tento přípravek by se měl užívat již v průběhu prosince, aby byl zajištěn jeho dostatečný nástup.
  • Feliway sprej, difuzér pro kočky. Feliway je kopií kočičích tvářových feromonů, které kočka přirozeně zanechává v prostředí, kde se cítí spokojeně a bezpečně. Jeho použitím tak označíte místa jako bezpečné pro kočku.
  • Royal Canin Calm krmivo pro kočky a pejsky do 15 kg, které napomáhá zvládat stresové situace. Stejně jako u Alavisu, Adaptilu nebo Feliway, musí být i toto krmivo zařazeno do jídelníčku v průběhu prosince.

Pro další informace se obraťte na naše lékaře a sestřičky! Rádi Vám se vším pomůžou a poradí, jaký přípravek by Vám a Vašemu parťákovi nejlépe vyhovoval. Zároveň je možné všechny výše uvedené veterinární přípravky objednat v naší ordinaci.

Kmenové buňky - nová budoucnost?

Problémy s klouby trápí velký počet psů a někdy bývá obtížné tento stav řešit, zvlášť pokud pes špatně snáší léky proti bolesti nebo nelze z různých důvodů provést chirurgický zákrok. V těchto případech může účinně a v relativně krátké době pomoci léčba mezenchymálními kmenovými buňkami. Tato léčba se s úspěšností používá i u poranění šlach. Využití má ale i u autoimunitních onemocnění, u nichž zmírňuje nežádoucí imunitní reakce organismu.

V laboratoři se zpracovává odebraná kostní dřeň, ze které se získají kmenové buňky, jež jsou použity pro léčbu psa. Odběr kostní dřeně je prováděn v celkové anestezii, takže pro psa není tento zákrok bolestivý.

Aplikace buněčného přípravku Avecell® (mezenchymálních kmenových buněk) je prováděna v celkové anestezii. Pokud jsou kmenové buňky podávány k léčbě autoimunitních onemocnění, anestezie se neprovádí a buněčný přípravek se podává psovi do žíly, podobně jako se aplikují různé léky.

Naše klinika, ve spolupráci s medicínským centrem Praha Avecell, nabízí nově možnost léčby osteoartrózy, poranění šlach a kloubů, ale i léčbu autoimunitních onemocnění pomocí kmenových buněk.

Co dělat, když můj pes pokousal člověka?

Vzteklina je virové onemocnění, které se řadí mezi zoonózy, tedy nákazy přenosné ze zvířete na člověka. Nebezpečím vztekliny je jeho smrtelná povaha, jak pro zvíře, tak pro člověka.

Nejčastěji dochází k nákaze pokousáním od nakaženého zvířete (zdrojem viru je slinná žláza, odkud se pak virus šíří přes nervy do centrálního nervového systému, kde se pomnoží a šíří se dál). Dospělý pes je odolnější než štěně. Pro zajímavost je např. skot mnohem náchylnější než třeba pes či kočka. Léčba se neprovádí.

Navzdory příznivé nákazové situaci platí i nadále pro chovatele zvířat také povinnost předvést zvíře, které pokousalo člověka, k vyšetření veterinárním lékařem 1. a 5. den po pokousání.

Člověk pokousán od psa většinou dostane od ošetřujícího humánního lékaře žádanku na vyšetření psa. Majitel psa je povinen nechat své zvíře 1. a 5. den po pokousání vyšetřit. K vyšetření musí majitel přivést zvíře, které pokousalo, jeho platný očkovací průkaz (či pas), žádanku od lékaře (ne vždy jek dispozici) a ideálně také košík. Rovněž musí počítat s finanční úhradou za dané vyšetření.

 Toto vyšetření není bolestivé. Jedná se zejména o zjištění anamnézy (co se stalo a jak, kde byl napadený pokousán apod.), klinické vyšetření spolu s vyšetřením očí. V případě výrazného podezření na onemocnění dochází také k odběru krve.

Důležité je přivést k vyšetření zvíře také 5. den po pokousání, protože bez tohoto vyšetření nemůže veterinární lékař označit zvíře jako zdravé!!!

 

Očkování proti vzteklině a vyšetření zvířete po pokousání je povinností majitele zvířete dané zákonem.

Je vzteklina v ČR stále hrozbou?

Vzteklina je virové onemocnění, které se řadí mezi zoonózy, tedy nákazy přenosné ze zvířete na člověka. Nebezpečím vztekliny je jeho smrtelná povaha, jak pro zvíře, tak pro člověka.

Nejčastěji dochází k nákaze pokousáním od nakaženého zvířete (zdrojem viru je slinná žláza, odkud se pak virus šíří přes nervy do centrálního nervového systému, kde se pomnoží a šíří se dál). Dospělý pes je odolnější než štěně. Pro zajímavost je např. skot mnohem náchylnější než třeba pes či kočka. Léčba se neprovádí.

Na našem území by jako zdroj infekce připadal v úvahu pes, kočka, liška, jezevec či netopýr. Liška je přirozeným zdrojem nákazy, proto byla do roku 2009 prováděna orální vakcinace. Netopýr, jakožto chráněný živočich, není na vzteklinu monitorován, nicméně se u něj s určitým výskytem počítá. Je však v takové formě, která by neměla být člověku nebezpečná a ani se nepředpokládá přenos pro velmi malou možnost přímého kontaktu a vzniku nákazy pokousáním.

Povinné očkování u psa u nás bylo zavedeno v roce 1953.

současné době byl poslední výskyt vztekliny hlášen v roce 2002 u 3 lišek v okrese Trutnov. V roce 2004 nás Světová organizace pro zdraví zvířat (OIE) uznala jako zemi prostou vztekliny. Tohoto statusu bylo dosaženo zejména plošným očkováním zvířat, ať už psů a koček či orální vakcinací lišek.

Vzteklina hrozí především v Africe a Asii. Na tyto dva kontinenty připadá 95 procent obětí vztekliny. Ve velké míře se jedná o děti pokousané psem.

Je potřeba mít na paměti, že pokud celoplošně dojde ke snížení proočkovanosti populace psů, může dojít k návratu této nebezpečné nákazy do psí populace.

Proto je dodnes očkování psů proti vzteklině povinné ve věku 3-6měsíců. Nutno upozornit, že i lišky a jezevci chovaní v zajetí, musí být proti vzteklině očkováni.

Pohraničí s Polskem i Slovenskemje dlouhodobě rizikovou oblastí, kde se opakovaně vyskytují případy vztekliny u volně žijících i domácích zvířat.

Navzdory příznivé nákazové situaci platí i nadále pro chovatele zvířat také povinnost předvést zvíře, které pokousalo člověka, k vyšetření veterinárním lékařem 1. a 5. den po pokousání.

Do nového roku 2016 přejeme zdraví Vám i Vašim miláčkům, tým Veterinární kliniky LIFE

Nově jsme na kliniku pořídili přístroj na čištění uší

Pomáhá rychle, efektivně a bezpečně vypláchnout maz a nečistoty z ušního kanálu.

Více informací zde


Cestování se zvířaty v zájmovém chovu

Cestování se zvířaty v zájmovém chovu je možné pouze za podmínek stanovených nařízením Evropského Parlamentu, více informací najdete na stránkách Státní veterinární správy


Ukončení telefonní linky na obchod

Vzhledem k tomu, že většina klientů vyřizovala objednávky z obchodu přes telefonní číslo na ordinaci jsme se rozhodli pro ukončení telefonního čísla na obchod (736229978).

Vaše objednávky rádi příjmeme na telefonním čísle ordinace/kliniky  - 596 440 607.

Děkujeme za pochopení.


Otravy rostlinami - na co si dát pozor !

Jaro je v plném proudu, všechny nás to láká ven na procházky a tak bychom jen rádi připomněli, že mnoho rostlin může být pro Vaše mazlíčky nebezpečných. Některé rostou volně v přírodě, jiné mohou zvířata pozřít ve výrobcích. Jednotlivé živočišné druhy jsou k jedům různě náchylné.

Tabák

Nikotin se velmi rychle vstřebává z trávicího tratu a zvyšuje krevní tlak. Otravy se projevují sliněním, zvracením, průjmem, kolikou, křečemi a smrt nastává udušením. Toxická dávka pro psa a kočku není známá.

Rulík zlomocný, blín černý, durman obecný

Jedem je atropin, který po pozření způsobuje zrychlené dýchání, suchost sliznic, rozšíření zornic či zvýšenou teplotou. Mezi centrální účinky pak patří neklid, excitace či poruchy vidění.

Tis červený tis červený

Jedovaté jsou všechny části kromě červeného míšku. Jed taxin působí na centrální nervovou soustavu, cévy a srdce. Úhyn nastává v důsledku zástavy dýchání a srdeční činnosti. Otrava může nastat do 30 minut.

Oměj šalamounek

Součást šípového jedu kurare. Způsobuje poruchy rytmu srdce, vyvolává zástavu dechu. Průběh otravy je velmi rychlý.

Náprstník, oleandr, konvalinka vonná

Tyto rostliny obsahují kardioaktivní glykosidy, náprstník pak digitalin a digoxin. Způsobují arytmie. Otrava nastupuje do pár hodin po pozření. Zpočátku se vyskytuje slinění, zvracení, průjem a pomalý tep, později pak arytmie, tachykardie, , mydriáza, cyanóza a tremor.

Rhododendron, Azalkarhododendron

Další rostliny ovlivňující srdce. Pozření 3 listů psem nebo kočkou může vyvolat vážné otravy. Otrava vyvolává zpomalení srdečního rytmu, depresi nervového systému, křeče, ataxii, paralýzu a edém plic.

Ocún jesenní

Obsahuje kolchicin. Označuje se jako kapilární a buněčný jed. První příznaky se objeví za 12-24hodin. Patří k nim potíže s polykáním, nadměrné slinění, zvracení, průjem s krví. Dochází až k selhání jater a ledvin.

Hyacint, tulipán, narcis

Nejvíce jedovaté jsou cibulky. Lektin inhibuje syntézu DNA, jiné jedy ovlivňují nervovou soustavu a vyvolávají křeče.

Lilielilie

Jedovatá je celá rostlina, zvláště pro kočky. Po pozření dochází k selhání ledvin. Zpočátku se objevuje  slinění, zvracení, dezorientace, otoky končetin. K dalším příznakům pak patří anorexie, deprese CNS, dehydratace a hypotermie.

Hortenzie, mandloň, broskvoň

Obsahuje kyanogenní  glykosidy. Otrava se vyvíjí velmi rychle s projevy tachypnoe, dyspnoe, hypotenze a srdeční arytmie. Mydriáza a třešňově červené sliznice jsou spolu s odérem mandlí typické.

Přeslička bahenní (koně)

Postižení jedinci jsou podráždění a dochází k obrně zadní části těla.      

Starček přímětník (koně)

Akutní otravy se projevují celkovou slabostí, kolikami, krvavými průjmy a smrtí. Chronické pak slepotou, kolísavou chůzí či žloutenkou.

Vikev setá (koně)

Mezi projevy intoxikace patří ztížené dýchání, inkoordinace, křeče a zástava dechu.

Vojtěška, jetel, komonice, vlčí bob, břečťan (malá zvířata)

Tyto rostliny obsahují saponiny. Při jejich zvýšeném příjmu dochází až k hemolýze červených krvinek. Může se vyskytnout průjem, zvracení, salivace, křeče, krev v moči.

Zerav západní (thuja), jalovec

Objevuje se kontaktní dermatitida, silné podráždění trávicího traktu se sliněním, zvracením a průjmem s krví. K dalším příznakům patří tachykardie, apatie. Vysoké dávky poškozují játra.

K dalším rostlinám vyžadujícím zvýšenou pozornost majitele patří lilek černý, lilek brambor, pryšec, len setý, kulčiba, mák setý, mák vlčí, broskvoň, meruňka či vinná réva


Provádění čipování (povinné městské)Image

  • provádíme povinné čipování psů v městě Havířov dle obecně závazné vyhlášky č. 2/2012
  • cena úkonu je 360,- Kč (zbytek doplácí město)
  • co mít s sebou: očkovací průkaz/pas, známku zvířete; uvítáme rovněž informaci, na jakého majitele je pes hlášen na Magistrátu města Havířov

 

 


Chirurgická léčeba výhřezu meziobratlových plotének   

Výhřez meziobratlové ploténky je nejčastější příčinou bolestivosti zad a může vést až k ochrnutí končetin u Vašeho psa.Nově Vám naše klinika může nabídnout chirurgické ošetření tohoto problému spojeného s odstraněním vyhřezlé ploténky, která tlačí na míchu a způsobuje bolestivost, příp. až ochrnutí končetin u Vašeho psa. Součástí této léčby je samozřejmě i nutná rehabilitace, se kterou je potřeba začít ihned po operaci.


Nová metoda stabilizace prasklého zkříženého kolenního vazuImage

Ruptura předního zkříženého kolenního vazu je jednou ze dvou nejčastějších příčin kulhání na zadní končetiny u psů. Nově Vám můžeme nabídnout metodu stabilizace pomocí TTA (Tibial Tuberosity Advancement), kterou doporučujeme zejména u větších plemen psů, kdy může docházet k selhání klasických stabilizačních metod.


Miniinvazivní chirurgické metody – artroskopie a laparoskopie

Mezi nové trendy ve veterinární medicíně patří i tyto miniinvazivní chirugické metody, jakými jsou artro- a laparoskopie. Pod kontrolou kamery provádíme touto cestou zákroky jak v dutině břišní (kastrace, gastropexe, biopsie z orgánů dutiny břišní), tak ošetření jednotlivých kloubů.


Rehabilitace (Aquatrainer)

K součásti pooperační péče, zejména po ortopedických a neurologických operacích, poskytujeme rehabilitaci. Pravidelná rehabilitace umožní Vašemu psovi a kočce navrátit se rychleji do normální zátěže po ortopedických a neurologických operacích. Rehabilitační vanu můžete využít i jako součást tréninku pro Vašeho psa. Spolupracujeme také s profesionální fyzioterapeutkou a v případě Vašeho zájmu se můžeme domluvit na spolupráci. Více informací v sekci Přístrojové vybavení.


Noví členové týmu

Od roku 2014 se budou o Vaše miláčky starat naši noví veterinární lékaři – MVDr. Martin Polák a MVDr. Lucia Babejová. Doufáme, že budete s jejich službami spokojeni. Více informací v sekci Náš tým.


Nová chirugická metoda léčby glaukomu (zelený zákal)Image

Ve spolupráci s primářem očního oddělení karvinské nemocnice MUDr. Slepánkem provádíme novou metodu v léčbě glaukomu.   


Novinka - odběry spermatu, laboratorní vyšetření a inseminace ​chlazeným spermatem

Naše pracoviště se již dlouhou dobu zabývá umělou inseminací. Jedná se kromě klasické inseminace i o inseminace fen chlazeným spermatem přivezeným většinou od psa ze zahraničí. Díky této metodě majitelům fen odpadá nutnost cestovat s fenou na dlouhou vzdálenost, stresovat ji v cizím prostředí a navíc se díky odběrům progesteronu může ideální doba načasovat, neboť chlazené sperma je aktivní až pět dní. Tato metoda je velice úspěšná a používá se již i pro odběry v České republice, neboť majitelé oceňují komfort, který to jim i zvířatům přináší.