Cizí tělesa v trávicím traktu obecně

Cizím tělesům jakéhokoliv původu je třeba vždy věnovat dostatečnou pozornost. Mnohdy projdou bez potíží, majitel ani neví, že by pes něco sežral, jindy ale mohou vážně ohrozit život pacienta. Nejčastěji se s nimi setkáváme u štěňat.

 Největší nebezpečí v sobě skrývají tzv. lineární cizí tělesa, tedy provázky, nitě, rybářské vlasce (často i s háčkem), obinadla, punčochy. Na tato dlouhá tělesa se může střevo nařasit, navléct a často dochází k zaškrcení či prořezání, které jsou pak doprovázeny septickou peritonitidou a dalšími komplikacemi. Paradoxně jehly či špendlíky prochází většinou bez komplikací – střevo totiž před ostrými předměty reflexně uhýbá. Pozor ale na kaštany, ořechy, podpatky, špachtle a samozřejmě kosti.

Diagnostika se opírá o anamnézu, ale také typické klinické příznaky, jako je zvracení, nechutenství, bolesti břicha a dehydratace. Při klinickém vyšetření pak zjišťujeme palpačně cizí předmět v trávicím traktu. Potřebné je také nativní či kontrastní rentgenologické vyšetření. Nicméně ani to u malých těles nemusí být průkazné.

Konzervativně či chirurgicky?

U malých těles, která nevyvolávají klinické obtíže, můžeme vyčkávat a opakovat palpační i RTG vyšetření po 24-48hodinách. Při podezření na perforaci či při špatném klinickém stavu pacienta je potřeba přistoupit k rychlé stabilizaci a co nejrychleji provézt laparotmii (otevření dutiny břišní). Po palpační či předcházející rentgenologické lokalizaci provézt vyjmutí toho předmětu.

Terapie

Při konzervativním řešení je vhodné podávat léky k úpravě žaludečního prostředí a léky ochraňující sliznici trávicího traktu. Mnohdy není potřeba podávat antibiotika. To ale neplatí pro řešení chirurgické, které je vždy doprovázeno analgetiky, antibiotiky, infuzemi, léky na ochranu sliznic trávicího traktu. Speciální dietní plán je důležitou součástí léčby stejně jako zabránění automutilaci, tedy zabránění sebepoškozování pacientem (nasazení prubanu a límce).

Důležitá je prevence, tedy odstranění nejrůznějších předmětů z dosahu štěněte. Pozor na odpadkové koše a sáčky. Výjimkou nejsou ani kameny z okrasných chodníčků.