Desensibilizace

Na naše pracoviště byla přivedena 2-letá pacientka plemene American Bulldog s dermatologickými problémy, které zahrnovaly svědění (pruritus), zčervenání (erytém), zahnisané pupínky (pustulky), vylínaná místa (alopecie), apatie. Na předešlém pracovišti byla léčena pomocí lokálních přípravků, antibiotiky, kortikosteroidy a také léky hormonální povahy. Pro nespokojenost s výsledky terapie se majitelé rozhodli změnit veterinární pracoviště.

Pacientka přišla již medikovaná, momentálně lékem Depo-Medrone. Po zjištění nacionále a anamnézy byla majitelům vysvětlena a nabídnuta možnost diagnostiky. Majitelé souhlasili.

Vzhledem k dosavadní terapii pomocí kortikosteroidů muselo být na určitou dobu upuštěno od odběru krve k alergenodiagnostice pro možnost zkreslení výsledků. Po tuto dobu  byla pacientka udržována pomocí lokální terapie, zejména užitím zábalů, šampónů a mastí.

Výsledkem testu byla zvyšená reakce na potravní a prachové roztoče a zejména na alergeny potravní. Nejvyšší reakci testu pak vykazovalo maso hovězí, vepřové, jehněčí, kuřecí, jelenní a dokonce rybí (také lososí) maso, dále kukuřice a kravské mléko.

Pacientce byla doporučena speciální dieta, která obsahovala pouze složky potravy, na které pes nebyl alergický a byla jí aplikována autovakcína vyrobená pacientce přímo "na míru".

Po 2 měsících je pacientka bez problémů, bez erytému, alopecie či svědění.

Fena před léčbou

Fena po léčbě