VÝHŘEZ DĚLOHY U OVCE

4-letá ovce, blíže nespecifikovaného plemene, k nám byla přivezena po protahovaném porodu jednoho jehněte. 

Tato pacientka dřív žádné problémy neměla, nicméně po 4 hodinách po porodu došlo k výhřezu dělohy.

Výhřezy dělohy jsou mohem častější u skotu a zejména starých krav, ale ani malým přežvýkavcům se tato problematika nevyhýbá. Určujícím momentem při vzniku výhřezu je atonie dělohy a po porodu široce otevřený děložní krček. 

Děloha se pak posouvá z důvodu ochablých vazů pánevních, celkového oslabení zvířete, nedostatku pohybu a zejména nadměrného tlačení.

Postiženou ovci jsme uvedli do celkové anestezie, očistili vyhřezlou dělohu studeným desinfekčním roztokem a provedli kontrolu případného poranění dělohy. Pomocí laváže fyziologickým roztokem jsme ji reponovali na původní místo.

 Poté byla stydká štěrbina uzavřena pomocí Flessových svorek (které mají zabránit opětovnému výhřezu), zvířeti byla aplikována antibiotika a léky na zvýšení tonizace dělohy.

Po probuzení byla ovce ihned předána majiteli, aby se pokusil pod jeho dozorem o co nejdřívější připuštění zpět k narozenému jehněti.

Při kontrole byly vyjmuty Flessové svorky, jehně od matky saje a ani při pozdější telefonické kontrole nám žádné komplikace sděleny nebyly.

K výhřezům dělohy u ovcí nedochází příliš často. Pokud k němu dojde, bývá prognosticky méně příznivé než u krav. 

Když dojde k okamžité repozici nepoškozené dělohy, aplikují se antibiotika a uterotonika, může se podařit zvíře zachránit. Po repozici je také ideální stání ovce se zvýšenou zádí (navrstvení podestýlky), což je u volného ustájení těžko proveditelné.